Plávanie

Otužovanie

Snáď každý z nás začal s otužovaním zo zvedavosti. Keď okúsite čo Vám otužovanie prináša, už neprestanete.

Pocity, keď vstúpite do otvorenej vody – jazera, rieky, rybníka v priebehu októbra až apríla, sa nedajú asi ani opísať. Ale práve tie pocity a zážitok z takého kúpania nás opäť pritiahne k vode a ideme do tej vody zas a zas a tešíme sa z ponorenia do nej. Obrovská radosť a kopec endorfínov čo naše telo zaplaví sú silnejšie ako hocičo iné a nezabráni nám v tom ani chlad pri vyzliekaní na brehu alebo pri samotnom vstupe do vody. A v zime pri vode stretnete len usmiatych a veselých ľudí.

Okrem toho otužovanie je asi najlepším antistresorom. Za 2 sekundy neviete, čo je práca, mobil, počítač a starosti. Po zdravotnej stránke otužovanie zlepšuje funkcie imunitného systému, pričom hlavne prispieva k detoxikácii ľudského tela, zlepšuje stresovú odolnosť celého organizmu, pomáha v prevencii neurodegeneratícvnych ochorení. Telo otužilca je schopné chemickou termoreguláciou vytvárať viac tepla, zúžením ciev sa znižuje únik tepla cez kožu, čiže ochranný systém otužovaného človeka zlyháva neskôr ako neotužovaného. Podchladzovaním tiež dochádza k sťahovaniu ciev a následným zohriatím k ich roztiahnutiu, čím zvyšujeme ich elasticitu a odďaľujeme biologické starnutie.Pri dlhoročnom a pravidelnom plávaní v ľadovej vode sa odhaduje zníženie biologického veku od 5 do 15 rokov!

Všeobecný bezpečnostný limit pre otužilcov na pobyt v studenej vode (pod 8 °C) je 30 minút, pre pobyt v ľadovej vode (pod 4 °C) je 22 minút.

Kto nevyskúšal nepochopí, každý z nás si v minulosti nemyslel, že sa otužovanie stane jeho záľubou, vášňou a zmení si svoj životný štýl!

Plávaj s nami! Sme nadšení športovci a športoví nadšenci.